• The Sadness

    The Sadness

    ★★★★

    The city of Taipei suddenly erupts into bloody chaos as ordinary people are compulsively driven to enact the most cruel and ghastly things they can imagine. Murder, torture, and mutilation are only the beginning... A young couple is pushed to the limits of sanity as they try to reunite amid the violence and depravity. The age of civility and order is no more.

    Everything about the premise of writer/director Rob Jabbaz’s feature debut reads like another formulaic zombie or outbreak…

  • Conan the Barbarian

    Conan the Barbarian

    ★★★½

    Orphaned boy Conan (Arnold Schwarzenegger) is enslaved after his village is destroyed by the forces of vicious necromancer Thulsa Doom (James Earl Jones), and is compelled to push "The Wheel of Pain" for many years. Once he reaches adulthood, Conan sets off across the prehistoric landscape of the Hyborian Age in search of the man who killed his family and stole his father's sword. With beautiful warrior Valeria (Sandahl Bergman) and archer Subotai (Gerry Lopez), he faces a supernatural evil.…

  • The Sixth Sense

    The Sixth Sense

    ★★★★

    Young Cole Sear (Haley Joel Osment) is haunted by a dark secret: he is visited by ghosts. Cole is frightened by visitations from those with unresolved problems who appear from the shadows. He is too afraid to tell anyone about his anguish, except child psychologist Dr. Malcolm Crowe (Bruce Willis). As Dr. Crowe tries to uncover the truth about Cole's supernatural abilities, the consequences for client and therapist are a jolt that awakens them both to something unexplainable.

    M. Night…

  • International House

    International House

    ★★★

    The International House hotel in Wuhu, China, is hosting the debut of Dr. Wong's latest invention: a television-like device he calls a "radioscope." From around the world, agents and collectors, including Professor Henry Quail (W.C. Fields), arrive to purchase the rights to the invention — or perhaps steal it. Elsewhere in the hotel, a young man is due to wed his blushing bride, if only he can stop falling ill. When the groom breaks out in a rash, the hotel…

  • Firestarter

    Firestarter

    ★★

    For more than a decade, parents Andy (Zac Efron) and Vicky (Sydney Lemmon) have been on the run, desperate to hide their daughter Charlie (Ryan Kier Armstrong) from a shadowy federal agency that wants to harness her unprecedented gift for creating fire into a weapon of mass destruction. Andy has taught Charlie how to defuse her power, which is triggered by anger or pain. But as Charlie turns 11, the fire becomes harder and harder to control. After an incident…

  • This Is the Night

    This Is the Night

    ★★★

    Claire (Thelma Todd) is caught with her lover, Gerald (Roland Young), by her husband, Stephen (Cary Grant). Confronted with the illicit couple's plans for a vacation in Venice, Italy, the embarrassed pair quickly concoct a story that the trip was a surprise for Stephen and for Gerald's non-existent wife. Gerald hires Germaine (Lili Damita) to pretend to be his spouse during the vacation, a charade that falters when both he and his best friend, Bunny (Charles Ruggles), truly fall for…

  • The Final Girls

    The Final Girls

    ★★★½

    Max, recently orphaned, goes to see a screening of a B-horror movie that her mother made 20 years earlier. When Max and her friends find themselves in the world of the film itself, they must apply their knowledge of horror tropes to survive.

    It’s rather difficult for a genuine slasher film to be “sweet,” but this horror comedy manages that odd distinction. The Final Girls is about a young woman named Max (Taissa Farmiga), whose deceased mother was a scream…

  • Armageddon

    Armageddon

    ★★★★

    When an asteroid threatens to collide with Earth, NASA honcho Dan Truman (Billy Bob Thornton) determines the only way to stop it is to drill into its surface and detonate a nuclear bomb. This leads him to renowned driller Harry Stamper (Bruce Willis), who agrees to helm the dangerous space mission provided he can bring along his own hotshot crew. Among them is the cocksure A.J. (Ben Affleck), who Harry thinks isn't good enough for his daughter (Liv Tyler), until…

  • Hot Saturday

    Hot Saturday

    ★★★

    Townspeople gossip about an engaged woman (Nancy Carroll) and a playboy (Cary Grant) after they spend an innocent day together.

    When are dudes gonna stop competing with Cary Grant in the romance department? They rarely, if ever, win! Anyway, Hot Saturday is an enjoyable dramedy about life in a small town and how gossip can become malicious and ruin an innocent woman’s reputation. Ruth Brock (Carroll), a pretty, virtuous small-town bank clerk, becomes the victim of a vicious rumor when…

  • The Lost City

    The Lost City

    ★★★½

    Reclusive author Loretta Sage (Sandra Bullock) writes about exotic places in her popular adventure novels that feature a handsome cover model named Alan (Channing Tatum). While on tour promoting her new book with Alan, Loretta gets kidnapped by an eccentric billionaire (Daniel Radcliffe) who hopes she can lead him to an ancient city's lost treasure from her latest story. Determined to prove he can be a hero in real life and not just on the pages of her books, Alan…

  • Million Dollar Legs

    Million Dollar Legs

    ★★★

    A small country on the verge of bankruptcy is persuaded to enter the 1932 Los Angeles Olympics as a means of raising money.

    This was much more funnier than I was I expecting. It's loaded with sight gags, slapstick, physical humor, and stuff like all the women in the country of Klopstokia are named Angela, and the men are named George. It kinda reminded me of Duck Soup, which was released the following year and is actually more disciplined. Million…

  • Die Hard: With a Vengeance

    Die Hard: With a Vengeance

    ★★★★

    Detective John McClane (Bruce Willis) is now divorced, alcoholic and jobless after getting fired for his reckless behavior and bad attitude. He is called back into action, however, when a cryptic terrorist (Jeremy Irons) takes New York City hostage in a lethal game of "Simon Says" and refuses to speak with anyone but McClane. Teaming up with a street-savvy electrician named Zeus Carver (Samuel L. Jackson), McClane dashes through the city, trying to stay one step ahead of a murderous…