Donald has logged 91 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Private School

Private School

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vice and Virtue

Vice and Virtue

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Random Acts of Violence

Random Acts of Violence

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story

Happy Happy Joy Joy: The Ren & Stimpy Story

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Flying Ace

The Flying Ace

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Husbands

Husbands

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I See a Dark Stranger

I See a Dark Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry