• Old

    Old

    ★★★★

    Awful acting that overshadows an overall great thriller

  • Young Adult

    Young Adult

    ★★★

    It's really sad how much I relate to patton oswalts character in this movie...

  • Jolt

    Jolt

    ★★★

    Damn they really made a subtle 69 joke. Just a bit of an odd film to be honest.

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★★

    Honestly this finale does make me appreciate the last 2 more. Gives it a solid arch even if the plot is still quite mediocre. I think this trilogy is worth a shot if you're into this genre of horror. Also it's got a banging soundtrack.

  • Escape Room: Tournament of Champions

    Escape Room: Tournament of Champions

    ★★

    I'm gonna need some volunteers so I have more hands to count the plot holes on.

  • Fear Street: 1978

    Fear Street: 1978

    ★★★½

    The only way I can describe this is slightly better than the first one. Hopefully a little more originality over nostalgia in part 3...

  • Resident Evil: Infinite Darkness

    Resident Evil: Infinite Darkness

    ★★½

    Adds nothing new to the series and displays Little to no story that goes anywhere. A real disappointment to Resident Evil fans & quite frankly just plain boring.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★

    Some solid thrills enhanced by the 4DX screening. Self contained but still kept interesting and suspenseful through its stellar cast & typically good marvel writing. However the reveal of taskmaster was just as predictable as the Arkham Knight, could've done something more original with the character.

  • Return to Oz

    Return to Oz

    ★★★

    I just find it so odd that no one ever talks about this movie. It's not an incredible watch but its a solid sequel that deserves more credit.

  • Freaky

    Freaky

    ★★★★½

    Nearly a year after it's debut release UK screenings have finally arrived and this was everything I hoped it would be and more. Blumhouse are my guilty pleasure. A good dose of classic horror tropes and references, mixed with good gore, great acting & a pinch of humour.

  • F9

    F9

    ★★★

    Damn they jumped that shark all the way into outer space

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★½

    As much as I love this genre it's just becoming so tiresome and that's no one's fault. I just don't think there's much more horror can offer without it becoming repetitive. It's depressing