Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
Coolie Killer

Coolie Killer

1982
×
Edit this entry  
25
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★½
Edit this entry  
24
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Finally Dawn

Finally Dawn

2023
×
★★½
Edit this entry  
21
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★★
Edit this entry  
20
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Beast in the Jungle

The Beast in the Jungle

2023
×
Edit this entry  
18
Green Border

Green Border

2023
×
★★½
Edit this entry  
17
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
14
There’s Still Tomorrow

There’s Still Tomorrow

2023
×
★★★
Edit this entry  
13
The Cyclone

The Cyclone

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Edit this entry  
11
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Edit this entry  
10
Taris

Taris

1931
×
★★★
Edit this entry  
10
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tuesday

Tuesday

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★
Edit this entry  
07
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cars That Ate Paris

The Cars That Ate Paris

1974
×
★★★
Edit this entry  
20
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★½
Edit this entry  
17
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Vera

Vera

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Enea

Enea

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Kill!

Kill!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cobweb

Cobweb

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Rooms

Red Rooms

2023
×
★★★½
Edit this entry  
31
Disco Boy

Disco Boy

2023
×
★★★
Edit this entry  
31
Leila's Brothers

Leila's Brothers

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
No Dogs or Italians Allowed

No Dogs or Italians Allowed

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Pacifiction

Pacifiction

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Wonka

Wonka

2023
×
★★½
Edit this entry  
26
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★
Edit this entry  
25
Close Your Eyes

Close Your Eyes

2023
×
★★★★½
Edit this entry