Sort by

Dom has logged 260 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
War Horse

War Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fall

Fall

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Collateral Damage

Collateral Damage

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ingeborg Holm

Ingeborg Holm

1913
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Rundown

The Rundown

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Light & Magic

Light & Magic

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Busy Bodies

Busy Bodies

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wise Little Hen

The Wise Little Hen

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry