Sort by

Dominik has logged 416 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
Edit this entry  
29
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
29
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
26
G-Force

G-Force

2009
×
★½
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Edit this entry  
20
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Edit this entry  
17
Moebius

Moebius

2013
×
Edit this entry  
16
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pietà

Pietà

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Isle

The Isle

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
Edit this entry  
11
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
Edit this entry  
11
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
11
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
Edit this entry  
11
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
11
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
10
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2005
×
★★★
Edit this entry