Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Sing 2

Sing 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
04
Alex's Dream

Alex's Dream

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amistad

Amistad

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Volcano

Volcano

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
1001 Nights

1001 Nights

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Always

Always

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
1941

1941

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry