• Persona

    Persona

    ★★★★★

    The Doctor : I understand, all right. The hopeless dream of being - not seeming, but being. At every waking moment, alert. The gulf between what you are with others and what you are alone. The vertigo and the constant hunger to be exposed, to be seen through, perhaps even wiped out. Every inflection and every gesture a lie, every smile a grimace. Suicide? No, too vulgar. But you can refuse to move, refuse to talk, so that you don't have…

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★★

    IN EARTH, NOTHING IS FINE.

    Eraserhead is one of my most personal favorite films. It is completely different from anything else. It isn’t like a normal film telling a straightforward story but it’s more like an abstract movie. And being abstract I think just a few people really do love it. The film shows us through symbolisms and metaphors how hard it is to live in this modern society. The anxiety and the pressure that we have to go through…

  • Solaris

    Solaris

    ★★★★★

    Solaris is a movie to wich one can relate no matter if he lived thousands of years ago or if he will live thousands of years in the future. Maybe the main things about humas will never change. Our desires, our thoughts, our feelings have and will always be the same. 
    That’s what Solaris explores, the human nature. The grief, loneliness, obsession, regret, love, longing, letting go etc. Maybe that’s how we’re programmed. We live, we make connections, we make…

  • Bicycle Thieves

    Bicycle Thieves

    ★★★★★

    That’s life

    Bicycle Thieves has the best message that I have ever learnt from a film. We should learn this as soon as we gain consciousness when we’re kids. Life’s not fair, that’s just how it is. 
    We grow up believing a lie that if we do good we’ll find good and if we do bad we’ll find bad. We learn since kids that we will always get what we deserve. I’m not saying that we’ll get less than we…

  • Dekalog

    Dekalog

    ★★★★★

    My ranking of the episodes :
    1.  V
    2.  IX
    3.  VI
    4.  I
    5.  II
    6.  IV
    7.   III
    8.  VII
    9.   X 
    10. VIII

  • Decalogue X

    Decalogue X

    ★★★★½

    9 / 10

  • Decalogue IX

    Decalogue IX

    ★★★★★

    10 / 10

  • Decalogue VIII

    Decalogue VIII

    ★★★★

    8.3 / 10

  • Decalogue VII

    Decalogue VII

    ★★★★½

    9 / 10

  • Decalogue VI

    Decalogue VI

    ★★★★½

    9.8 / 10

  • Decalogue V

    Decalogue V

    ★★★★★

    10 / 10

  • Decalogue IV

    Decalogue IV

    ★★★★½

    9.4 / 10