Sort by

Lydia has logged 73 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crime Without Passion

Crime Without Passion

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Sounds from a Town I Love

Sounds from a Town I Love

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tossing a Nigger in a Blanket

Tossing a Nigger in a Blanket

1898
×
½
Edit this entry  
30
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
Edit this entry  
29
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Houston 1988: A Private Concert

Houston 1988: A Private Concert

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Goshogaoka

Goshogaoka

1998
×
★★½
Edit this entry  
29
Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Invader Zim: Enter the Florpus

Invader Zim: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Couples Retreat

Couples Retreat

2009
×
Edit this entry  
26
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Man

Little Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★½
Edit this entry  
24
End of the Century: The Story of the Ramones

End of the Century: The Story of the Ramones

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Artemide's Knee

Artemide's Knee

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Antigone

Antigone

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Little Panda Fighter

The Little Panda Fighter

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Ferry Cross the Mersey

Ferry Cross the Mersey

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Season of the Devil

Season of the Devil

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
David Cross: Making America Great Again

David Cross: Making America Great Again

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jeff Mangum Live at Jittery Joe's

Jeff Mangum Live at Jittery Joe's

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique

The Terrible Eruption of Mount Pelee and Destruction of St. Pierre, Martinique

1902
×
★★½
Edit this entry  
22
Jenny

Jenny

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birthplace

Birthplace

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Errand Boy

The Errand Boy

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Arrested Development Documentary Project

The Arrested Development Documentary Project

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Every-Night Dreams

Every-Night Dreams

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prologue

Prologue

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Charles Bukowski Tapes

The Charles Bukowski Tapes

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Trip to the Seaside

A Trip to the Seaside

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Old Fangs

Old Fangs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Forest of Bliss

Forest of Bliss

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Suburban Commando

Suburban Commando

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Airplane Mode

Airplane Mode

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Robots

Robots

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry