Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
Edit this entry  
27
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★
Edit this entry  
27
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★
Edit this entry  
25
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
17 Again

17 Again

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Kevin Hart: Reality Check

Kevin Hart: Reality Check

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
Edit this entry  
16
Stick It

Stick It

2006
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
High School

High School

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Black Jesus

Black Jesus

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Sideways

Sideways

2004
×
★★
Edit this entry  
11
BACK TO THE FUTURE predicts 9/11

BACK TO THE FUTURE predicts 9/11

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gangster Story

Gangster Story

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Nun II

The Nun II

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Eternal Breasts

The Eternal Breasts

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

2023
×
★½
Edit this entry  
07
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shooting 'Miller's Crossing': A Conversation with Barry Sonnenfeld

Shooting 'Miller's Crossing': A Conversation with Barry Sonnenfeld

2003
×
★★½
Edit this entry  
06
My Little Goat

My Little Goat

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cobweb

Cobweb

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wild Blue Yonder

The Wild Blue Yonder

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chiefs

Chiefs

1968
×
★★½
Edit this entry  
27
Uptight

Uptight

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★½
Edit this entry  
24
Haunted Mansion

Haunted Mansion

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blackening

The Blackening

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry