Sort by

đ…đ„đšđŠđąđ§đ đš has logged 75 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
28
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★
Edit this entry  
28
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
28
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★
Edit this entry  
27
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★œ
Read the review Edit this entry  
26
Blue

Blue

2002
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★œ
Read the review Edit this entry  
25
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
œ
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
23
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★œ
Read the review Edit this entry  
23
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
22
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★
Edit this entry  
22
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
22
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
21
The Masseurs and a Woman

The Masseurs and a Woman

1938
×
★★★
Edit this entry  
21
Kanchana Sita

Kanchana Sita

1977
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
20
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
19
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The War Game

The War Game

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Flunked, But...

I Flunked, But...

1930
×
Edit this entry  
18
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★œ
Read the review Edit this entry  
18
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holy Man

The Holy Man

1965
×
Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★œ
Read prior review Edit this entry  
17
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the '60s in Brussels

1994
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
17
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
Edit this entry  
17
Gushing Prayer: A 15-Year-Old Prostitute

Gushing Prayer: A 15-Year-Old Prostitute

1971
×
★★
Edit this entry  
17
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
16
Broadcast

Broadcast

1968
×
Edit this entry  
16
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunters

The Hunters

1977
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
15
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★œ
Read the review Edit this entry  
14
Impasse

Impasse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★
Read the review Edit this entry