Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Richard III

Richard III

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★½
Edit this entry  
09
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★½
Edit this entry  
04
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★
Edit this entry  
06
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
03
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★½
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★½
Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry