Sort by

dana has logged 264 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
½
Edit this entry  
02
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man on Campus

Dead Man on Campus

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home

Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Megamind

Megamind

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★
Edit this entry  
21
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★
Edit this entry  
21
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★
Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★½
Edit this entry  
21
The Great Debaters

The Great Debaters

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Read other review Edit this entry  
21
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★★
Edit this entry  
21
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★½
Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★½
Edit this entry  
21
The Purge

The Purge

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★
Edit this entry  
21
Spy

Spy

2015
×
Edit this entry  
21
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

2016
×
½
Edit this entry  
21
Let It Shine

Let It Shine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Radio Rebel

Radio Rebel

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Frenemies

Frenemies

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
Edit this entry