Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elemental

Elemental

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nun II

The Nun II

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Along Came a Spider

Along Came a Spider

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★
Edit this entry  
02
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
31
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: Demon 79

Black Mirror: Demon 79

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Don't

Don't

2007
×
Edit this entry  
18
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry