Sort by

Owen has logged 62 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
9/11: The Heartland Tapes

9/11: The Heartland Tapes

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Thing

Sweet Thing

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Come Together

Come Together

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★
Edit this entry  
20
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Edit this entry  
20
Freiheit

Freiheit

1966
×
★★½
Edit this entry  
20
Rhythm

Rhythm

1957
×
★★★
Edit this entry  
20
Look at Life

Look at Life

1965
×
★★
Edit this entry  
20
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
★★
Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

2019
×
½
Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

The Boys Think They Have One on Foxy Grandpa, But He Fools Them

1902
×
★★★
Edit this entry  
19
Thingu

Thingu

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Doctor Who: Attack of the Cybermen

Doctor Who: Attack of the Cybermen

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marvel One-Shot: The Consultant

Marvel One-Shot: The Consultant

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fire Island

Fire Island

2022
×
★½
Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl in the Picture

The Girl in the Picture

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry