doctorNormal has logged 284 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death Duel

Death Duel

1977
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Petrified Forest

The Petrified Forest

1936
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★
Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Roaring Fire

Roaring Fire

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★½
Edit this entry  
05
Black Mama, White Mama

Black Mama, White Mama

1973
×
★★½
Edit this entry  
02
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★★
Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
26
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
Edit this entry  
25
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★½
Edit this entry  
12
Return of the One-Armed Swordsman

Return of the One-Armed Swordsman

1969
×
★★★½
Edit this entry  
11
Delinquent Girl Boss: Blossoming Night Dreams

Delinquent Girl Boss: Blossoming Night Dreams

1970
×
★★½
Edit this entry  
10
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Edit this entry