• Godzilla Minus One

    Godzilla Minus One

    ★★★★½

    Dude what the fuck this straight up blew me out of my seat. This legit made me tear up at some parts! Incredible characters, gorgeous set pieces, and bro for $15M this looked fucking incredible!!! Putting American blockbuster cinema to shame. Like what the fuck is Marvel doing

    Really really really loved this. so glad i switched my tickets to Chinese Theatre IMAX because holy fuck i felt his Atomic Breath

  • Sexy Beast

    Sexy Beast

    ★★★★

    this was such a nice palette cleanser after watching The Zone of Interest lol

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    ★★★★½

    got the chance to see this with a q&a featuring Jonathan Glazer after the movie and it was fascinating hearing him talk about how this was made (10 cameras placed in the house with the entire crew in a shipping container over the wall, the family lived together before filming, etc) like wow

    I don’t think I’ve ever seen something like this before in my life. This has one of the best scores I’ve heard this year and it’s paced extremely well for its very mundane plot

    Truly blown away and I’m looking forward to watching this again and to hear what more people think

  • Maestro

    Maestro

    ★★★½

    dude LOVED cigs and dick

  • The Boy and the Heron

    The Boy and the Heron

    ★★★★

    Really hard to put into words of what i just watched. Miyazaki going absolutely crazy with everything here.

    Seriously profound stuff—as someone that constantly holds on to memories and often doesn’t know how to let go/let life move on, this was a breathtaking watch all together. Really good stuff man, hope to see this again in IMAX

    Forever grateful for my girlfriend introducing me to Miyazaki’s work in 2019

  • Napoleon

    Napoleon

    ★½

    that one horse took that fuckin cannonball like a champ

  • Red Eye

    Red Eye

    ★★½

    wtf did i just watch

  • Sunshine

    Sunshine

    ★★★★

    Insane ass movie man this rips

  • Saltburn

    Saltburn

    ★½

    truly soulless with honestly nothing to say. an “eat the rich” movie for people that don’t watch movies. like what was the point? dude planned this out for 14 years? and for what? lol ok!!! 

    Jacob Elordi kinda got something going tho so there’s that!

    Emerald Fennell 0 for 2

  • Once Upon a Forest

    Once Upon a Forest

    ★★★

    this was so sad man like what the hell, yet this was one of my girlfriend’s favorite movies when she was a kid hahah

  • Thanksgiving

    Thanksgiving

    ★★★½

    Had a blast seeing this at the Vista and I’m more than happy to add this to my yearly spooky/fall watchlist! Fun time and I’m shocked Addison Rae is the first TikTokker that can act! 🪓

  • Lawrence of Arabia

    Lawrence of Arabia

    ★★★★★

    Took my girlfriend to see this for her first time and she was blown away by the film and that Lawrence reminded her of the gay little monkey from the Apple Store

    I could watch this movie over and over and over