Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saltburn

Saltburn

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Forest

Once Upon a Forest

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Marvels

The Marvels

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cobweb

Cobweb

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
Read the review Edit this entry  
08
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw

Saw

2003
×
Read the review Edit this entry  
07
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist: Believer

The Exorcist: Believer

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw X

Saw X

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Creator

The Creator

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nun II

The Nun II

2023
×
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Telemarketers

Telemarketers

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry