Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
dnwhite66

dnwhite66

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for dnwhite66
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • dnwhite66’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Deep Water

    Deep Water 2022

    ★★★ Watched by dnwhite66 26 Mar 2022

    Idk...I thought it was pretty good.

  • X

    X 2022

    ★★★★ Watched by dnwhite66 24 Mar 2022

    Not what i initially expected with it being an A24 movie...but definitely a unique solid thrasher film.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★½ Watched by dnwhite66 24 Mar 2022

    Not my favorite wes anderson...

  • Pooh's Heffalump Movie

    Pooh's Heffalump Movie 2005

    ★½ Watched by dnwhite66 10 Mar 2022

    Roo and lumpy are pretty annoying

  • The Fallout

    The Fallout 2021

    ★½ Watched by dnwhite66 27 Jan 2022

    Jenna Ortega is good...but overall ends up being pretty corny, overly scripted fake feeling dialogue and characters and some weird and annoying camera shots.

  • Early Summer

    Early Summer 1951

    ★★★½ Watched by dnwhite66 27 Jan 2022

    Isamu gets no respect.

  • Freddy's Dead: The Final Nightmare

    Freddy's Dead: The Final Nightmare 1991

    ★½ Watched by dnwhite66 22 Jan 2022

    Well...that was weird

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★½ Watched by dnwhite66 15 Jan 2022

    The choices Peter makes are so annoying...

  • On the Rocks

    On the Rocks 2020

    ★★★ Watched by dnwhite66 12 Jan 2022

    Bill murray is impossible not to love.

  • Repossessed

    Repossessed 1990

    ★★½ Watched by dnwhite66 12 Jan 2022

    Definitely stupid, but still has some decent laughs.

  • The King's Man

    The King's Man 2021

    ★★★ Watched by dnwhite66 03 Jan 2022

    Really...the goat?

  • West Side Story

    West Side Story 2021

    ★½ Watched by dnwhite66 14 Dec 2021

    Not a fan. The remake is definitely more gritty and realistic, but fails to make you care about the characters like the original did. Elgort is dull and unlikable and seems to be bored/distracted throughout. The intimate/close relationship between riff and tony is just stated but never actually shown which takes away from the story. The relationship with Maria is even more hurried and difficult to believe than in the original.

    America, one of the best songs and scenes in…

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • …
  • 26
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.