Sort by

dnwhite66 has logged 160 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
First Strike

First Strike

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★
Edit this entry  
16
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
11
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Edit this entry  
07
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Band Aid

Band Aid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Vivo

Vivo

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry