Sort by

Dal has logged 68 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Piranha II: The Spawning

Piranha II: The Spawning

1982
×
Read the review Edit this entry  
28
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Monsters vs Aliens

Monsters vs Aliens

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scooby-Doo! and the Spooky Scarecrow

Scooby-Doo! and the Spooky Scarecrow

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Madagascar: A Little Wild - A Fang-Tastic Halloween

Madagascar: A Little Wild - A Fang-Tastic Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spooky Bats and Scaredy Cats

Spooky Bats and Scaredy Cats

2009
×
★★
Read the review Edit this entry