Sort by

Dal has logged 713 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue's Big City Adventure

Blue's Big City Adventure

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Area 51: The CIA's Secret

Area 51: The CIA's Secret

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast: A 30th Celebration

Beauty and the Beast: A 30th Celebration

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
True Lies

True Lies

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catwoman

Catwoman

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry