Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Yella

Yella

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
The State I Am In

The State I Am In

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mayor

Mayor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
02
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tigerland

Tigerland

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Home and the World

The Home and the World

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me Daddy

Catch Me Daddy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
An Enemy of the People

An Enemy of the People

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry