Sort by

Danielle has logged 31 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
White Fang

White Fang

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Electric House

The Electric House

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black and Blue

Black and Blue

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shifty

Shifty

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Safe Men

Safe Men

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry