Sort by

Danielle has logged 292 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
How To Keep Smoking

How To Keep Smoking

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ferrell Takes the Field

Ferrell Takes the Field

2015
×
Edit this entry  
30
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Universe Is Out There: Josh and Benny Safdie

The Universe Is Out There: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry