Sort by

Daniel has logged 277 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Flight

Flight

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry