• Napoleon

    Napoleon

    ★★★½

    Ridley Scott's "Napoleon" has been my most anticipated film of the year, blending my love for historical films and fascination with the enigmatic figure himself. However, my feelings about the film are decidedly mixed.

    Scott's attempt to encapsulate Napoleon's life in 158 minutes proves ambitious but falls short, sacrificing historical depth for a relentless pace. Transformative events like the French Revolution and the Russian campaign are rushed, leaving key moments and battles, such as Marengo and Leipzig, ignored.

    Historical inaccuracies…

  • A Haunting in Venice

    A Haunting in Venice

    ★★★½

    A real pleasant surprise! After the dreadful Death on the Nile I didn't think Branagh still had it in him but this is easily the best of the 3. Real sets and locations, looks gorgeous and I love the melancholy of it and the big tonal shift compared to his other Poirot films. Branagh swings big and it's mostly a hit.

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★½

    Yo, this is awesome. Loved just about everything about it. Just one of the coolest films I have ever seen and a rollicking good time that reminds me of Raiders, James Bond and Tintin. Very different from Miyazaki's later work this is incredibly fast paced, action packed and even violent. Love the whole vibe and aesthetic of it. The Castle of Cagliostro is definitely one of my favorite Miyazaki films.

  • Lilo & Stitch

    Lilo & Stitch

    ★★★★

    Is this the best Elvis film?

  • Silence

    Silence

    ★★★★½

    Staggering

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★★★

    Spider-Man 3 is a cheesy, ernest, messy and many times spectacular film. Parts of it don't work we all know of the studio interference etc and yet Sam Raimi does an amazing job juggeling so many different moving parts. It will always be one of cinema's great tragedies that we didn't get Spider-Man 4

  • The Killer

    The Killer

    ★★★★

    David Fincher's latest thriller 'The Killer' is as meticulously crafted as is the titular Killer played by the always reliable Michael Fassbender. The story of this emotionless perfectionist definitely hits in Fincher's wheelhouse and feels like his most personal film to date. The film was for me a bit too slow, cold and detached for my liking which holds it back from being an upper tier Fincher for me but still I'm happy to have Fincher back in the thriller genre. Hopefully next time in the cinema!

  • Insidious: Chapter 2

    Insidious: Chapter 2

    ★★★★

    Damn watching a horror film when you are living alone for the first time really hits different. It is actually ridiculous how scared I was. There is nothing like a James Wan horror film and Patrick Wilson is so good here.

  • Body of Lies

    Body of Lies

    ★★★½

    Solid. Jordanian Mark Strong is very memorable.

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★½

    Hate to see Mark Wahlberg but good movie

  • Panic Room

    Panic Room

    ★★★★

    Getting ready for the Killer. Fincher the goat never misses.

  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    ★★★½

    Putting the teenage into Teenage Mutant Ninja Turtles