Sort by

Daniel has logged 150 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Flash

The Flash

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Elemental

Elemental

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry