Sort by

Maria has logged 72 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
10
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Small Engine Repair

Small Engine Repair

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Tell a Soul

Don't Tell a Soul

2020
×
Edit this entry  
24
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Edit this entry