• The Specials

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★

  • Alien: Covenant

    ½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Django

    ★★★★

  • Get Out

  • Split

  • Moonlight

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • Diplomacy

  • The Grand Budapest Hotel

  • Whiplash

  • Like Father, Like Son

  • Gangster Squad

  • Prometheus

    ½

  • Drive

  • Black Swan

  • Inception

  • Shutter Island

  • Desert Flower

  • Mr. Nobody

  • OSS 117: Lost in Rio

  • The Dark Knight

  • JCVD

    ★★★

  • Funny Games

  • The Man from Earth

  • Zodiac

  • The Prestige

  • OSS 117: Cairo, Nest of Spies

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

  • Sin City

  • The Terminal

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • Big Fish

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Oldboy

  • The Matrix Revolutions

  • Kill Bill: Vol. 1

  • The Matrix Reloaded

  • Catch Me If You Can

  • Panic Room

  • Jason X

  • A Knight's Tale

    ★★★★

  • Battle Royale

  • Gladiator

  • The Beach

  • The Green Mile

  • Sleepy Hollow

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Vampires

  • American History X

  • The Truman Show

  • Alien Resurrection

  • Princess Mononoke

  • The Fifth Element

  • Escape from L.A.

  • Four Rooms

  • Se7en

  • Waterworld

    ★★★★

  • Timecop

    ★★★★

  • Pulp Fiction

  • Forrest Gump

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★★

  • Wolf

  • Shallow Grave

  • The Crow