Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Frightful Era of Kurama Tengu

The Frightful Era of Kurama Tengu

1928
×
Edit this entry  
10
A Color Print of Edo

A Color Print of Edo

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Herz – modern möbliert

Herz – modern möbliert

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Out-Laws

The Out-Laws

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stella

Stella

1966
×
Edit this entry  
09
Jew Süss

Jew Süss

1940
×
Read the review Edit this entry  
09
Karneval der Liebe

Karneval der Liebe

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heritage

Heritage

1935
×
Edit this entry  
08
Der weiße Traum

Der weiße Traum

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sex-Business: Made in Pasing

Sex-Business: Made in Pasing

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silent Night

Silent Night

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Liebespremiere

Liebespremiere

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mask in Blue

Mask in Blue

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Winner

The Winner

1921
×
Edit this entry  
05
Mannesmann

Mannesmann

1938
×
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hab’ mich lieb!

Hab’ mich lieb!

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deutsche Panzer

Deutsche Panzer

1940
×
Edit this entry  
04
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nanu, Sie kennen Korff noch nicht?

Nanu, Sie kennen Korff noch nicht?

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Original Gangstas

Original Gangstas

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Victory of Faith

The Victory of Faith

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Slaughter's Big Rip Off

Slaughter's Big Rip Off

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eileen

Eileen

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Women Are Better Diplomats

Women Are Better Diplomats

1941
×
Read the review Edit this entry  
02
It Was a Gay Ballnight

It Was a Gay Ballnight

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Farewell Waltz

Farewell Waltz

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A King in New York

A King in New York

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Waltz Melodies

Waltz Melodies

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fifth Commandment

The Fifth Commandment

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Der letzte Wurf

Der letzte Wurf

1969
×
Edit this entry  
29
Mein Falke

Mein Falke

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knockout – Ein junges Mädchen, ein junger Mann

Knockout – Ein junges Mädchen, ein junger Mann

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kora Terry

Kora Terry

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Traitor

The Traitor

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hitler Youth Quex

Hitler Youth Quex

1933
×
Read the review Edit this entry  
27
A Night in May

A Night in May

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Stars Shine

The Stars Shine

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Nordsee ist Mordsee

Nordsee ist Mordsee

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Love

The Great Love

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Andalusische Nächte

Andalusische Nächte

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Heidelberger Romanze

Heidelberger Romanze

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Mach mich glücklich

Mach mich glücklich

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Rosemary

Rosemary

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kurama Tengu

Kurama Tengu

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Morgan's Last Love

Mr. Morgan's Last Love

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hurry Sundown

Hurry Sundown

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry