Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
weo

weo

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for weo
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • weo’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Twilight

    Twilight 2008

    ★★★★★ Rewatched 28 Jan 2023

    Is it not enough just to have a long and happy life with me?

  • Junji Ito Maniac: Japanese Tales of the Macabre

    Junji Ito Maniac: Japanese Tales of the Macabre 2023

    ★★★ Watched 27 Jan 2023

    tomie is so beautiful

  • Gladbeck: The Hostage Crisis

    Gladbeck: The Hostage Crisis 2022

    ★★½ Watched 25 Jan 2023

    im so confused bc how did the police even let this happen like ????????????????????????????????

  • Ron's Gone Wrong

    Ron's Gone Wrong 2021

    ★★★ Watched 24 Jan 2023

    mediocre but ron was cute

  • (OO)

    (OO) 2017

    Watched 21 Jan 2023

    loved this so much

  • Slaughtered Vomit Dolls

    Slaughtered Vomit Dolls 2006

    Watched 20 Jan 2023

    fun for the whole family 😊

  • The Strangers: Prey at Night

    The Strangers: Prey at Night 2018

    ★★★ Watched 19 Jan 2023

    spicy

  • Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies 2022

    ★★★★ Watched 14 Jan 2023

    LITERALLY LIKE AND THEN AND BECAUSE AND THEN SHE AND CONSEQUENTLY AND THEREFORE AND FURTHERMORE AND SO WITH THIS IN MIND, WHAT THE FUCK???

  • The Hatchet Wielding Hitchhiker

    The Hatchet Wielding Hitchhiker 2023

    ★★★ Watched 12 Jan 2023

    i remember seeing this dude back in the day omg

  • Babylon

    Babylon 2022

    ★★★★½ Watched 04 Jan 2023

    a blast. the perfect send-off as im finishing my film degree 😭 im gonna miss learning abt movies

  • The Good Nurse

    The Good Nurse 2022

    ★★ Watched 04 Dec 2022

    meh

  • Branded to Kill

    Branded to Kill 1967

    ★★★★½ Watched 31 Oct 2022

    i swear i could smell that freshly boiled rice

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 103

Review Tags

62
  • netflix
  • w cait
  • in theatres
  • admitme
  • short
  • short of the week
  • school
  • rabbit
  • w maggie
  • tiff
  • w nate
  • dvd
  • w rasheed
  • tv
  • youtube
  • w shaneya
  • shudder
  • w andy
  • w izzy
  • w sarah c
  • aeroplane
  • w alina
  • w biranavi
  • w evelyn
  • tadff
  • w asma
  • w zoe
  • aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  • and just like fire
  • as i was typing that thr bus driver slammed on tthe breaks and my knee was in a bad position and my kneecap got pushed so far down nine one one
  • bad
  • commentary
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.