Sort by

mica has logged 272 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rudo & Cursi

Rudo & Cursi

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
05
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What If

What If

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Me Before You

Me Before You

2016
×
½
Edit this entry  
27
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Horns

Horns

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
XXY

XXY

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry