DirkH has logged 82 entries for films during August 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
31
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
Killer Elite

Killer Elite

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Watch

The Watch

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Epic Movie

Epic Movie

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Project X

Project X

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Hamlet

Hamlet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dilemma

The Dilemma

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Guardian

The Guardian

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Outland

Outland

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There's Only One Jimmy Grimble

There's Only One Jimmy Grimble

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Devil

Devil

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Swimming with Sharks

Swimming with Sharks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Acolytes

Acolytes

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Notebook

The Notebook

2004
×
Read the review Edit this entry  
17
The Specialist

The Specialist

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twins

Twins

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hide and Go Kill 2

Hide and Go Kill 2

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Read the review Edit this entry