DirkH has logged 95 entries for films during May 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Society

Society

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Demons

Night of the Demons

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Contraband

Contraband

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Krull

Krull

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Killing Room

The Killing Room

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
The Northerners

The Northerners

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inkubus

Inkubus

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
The Shrine

The Shrine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Splinter

Splinter

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Don't Know How She Does It

I Don't Know How She Does It

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Legend

Legend

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Devil's Playground

Devil's Playground

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
19
John Carter

John Carter

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hostel

Hostel

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fields

The Fields

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Pandorum

Pandorum

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Eighth Day

The Eighth Day

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Intruders

Intruders

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dark Shadows

Dark Shadows

2012
×
★★
Read the review Edit this entry