DirkH has logged 74 entries for films during April 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bothersome Man

The Bothersome Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hardball

Hardball

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
May

May

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
Vinyan

Vinyan

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ordeal

The Ordeal

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seeking Justice

Seeking Justice

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Audience with Billy Connolly

An Audience with Billy Connolly

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Daylight

Daylight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cave

The Cave

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Caterpillar

Caterpillar

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Come As You Are

Come As You Are

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Peter's Friends

Peter's Friends

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Baby's Room

The Baby's Room

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Infection

Infection

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kældermenneske

Kældermenneske

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Point Blank

Point Blank

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
Read the review Edit this entry