Sort by

Josh has logged 335 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kolya

Kolya

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fly

The Fly

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Runaway Brain

Runaway Brain

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry