Sort by

Ned has logged 28 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The River

The River

1951
×
★★
Edit this entry  
27
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★½
Edit this entry  
22
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
11
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Walker

Walker

2012
×
Edit this entry  
07
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Reflexxx

American Reflexxx

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry