Sort by

Ned has logged 396 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★
Edit this entry  
14
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eden

Eden

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Amy

Amy

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dope

Dope

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
Victoria

Victoria

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Results

Results

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wild River

Wild River

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★
Edit this entry