Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Contact

Contact

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White House Down

White House Down

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seal Team

Seal Team

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Daredevil

Daredevil

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
Tom and Jerry: The Movie

Tom and Jerry: The Movie

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Animal Crackers

Animal Crackers

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hilda and the Mountain King

Hilda and the Mountain King

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry