Sort by

Tim has logged 96 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
French Connection II

French Connection II

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White House Down

White House Down

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
Read the review Edit this entry  
04
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Beware of Mr. Baker

Beware of Mr. Baker

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Witness

Witness

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Slaying the Badger

Slaying the Badger

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry