Sort by

dillon_av has logged 27 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Long Dumb Road

The Long Dumb Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Win It All

Win It All

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry