John has logged 34 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Crash

Crash

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
29
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Base

Home Base

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Locked Down

Locked Down

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thirteenth Year

The Thirteenth Year

1999
×
Read the review Edit this entry  
07
The Luck of the Irish

The Luck of the Irish

2001
×
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry