John has logged 401 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Even Stevens Movie

The Even Stevens Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
The Twins

The Twins

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Duel

The Duel

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Unforgiven

Unforgiven

2009
×
Edit this entry  
03
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casino Royale

Casino Royale

1954
×
Read the review Edit this entry  
28
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
Edit this entry  
27
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Octopussy

Octopussy

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mixtape

Mixtape

2016
×
Edit this entry  
20
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
Edit this entry  
12
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry