• Lux Æterna

    Lux Æterna

    ★★★★½

    I like it so much, incredibly disorienting, so chaotic, and very blinding.

    Tho I think knowing French would make it easier to keep up with everything that's happening

  • The Church

    The Church

    ★★

    wow this film is so bad I really cant even to describe every single thing I hate about it.

    The idea and premise were really cool, but everything else is really really terrible.

  • Breakaway

    Breakaway

    Im very dizzy and I dissociated so hard

  • Ghost World

    Ghost World

    How doesnt anybody see how incredibly creepy everything about this film is

  • Paris Is Burning

    Paris Is Burning

    ★★★★★

    Words cant really describe my feelings towards this film.

  • The Tales of Hoffmann

    The Tales of Hoffmann

    ★★★

    I didnt know that its a musical, and I didnt expect it to be this kind of musical, which I despise so much, but its genuinely one of the prettiest, most gorgeous films I've ever seen, so I cant really hate it. Felt a bit too long tho.

  • Liquid Sky

    Liquid Sky

    ★★★★½

    This film is incredible, brilliant, the music, the costumes, the make-up, the dialogues, the story itself, everything is amazing, it'd have been the perfect film for me if not for the inclusion of something that kinda ruins the experience for me when included in films.

  • The Inauguration of the Pleasure Dome

    The Inauguration of the Pleasure Dome

    ★★★★

    This film would be so great with a shoegaze soundtrack, and I'm not saying this just because of half of the film looks like the cover of Loveless

  • StageFright: Aquarius

    StageFright: Aquarius

    ★★★★

    Love the premise and the costume, great music too.

  • The Addiction

    The Addiction

    ★★★

    It tries so god damn hard to be deep, and the use of real footage of corpses, the holocaust, Vietnam, etc wasn't good, it really wasn't good.

  • Shadow of the Vampire

    Shadow of the Vampire

    ★★★★½

    I loved it so much, the setting is brilliant, the acting is amazing.
    It's a really really great and creative take on the Dracula story.

  • Shock Treatment

    Shock Treatment

    ★★★½

    Well, pretty decent.
    Though disappointed by an extreme lack of gayness