Sort by

anabel has logged 110 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Believe in Unicorns

I Believe in Unicorns

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Doors: Live at the Bowl '68

The Doors: Live at the Bowl '68

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pink Floyd: Live at Pompeii

Pink Floyd: Live at Pompeii

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rocket Science

Rocket Science

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Project X

Project X

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gia

Gia

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry