diddlydoit has logged 35 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ran

Ran

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Redline

Redline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Edit this entry