• Soul

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★

  • Us

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★½

  • Black Panther

    ★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Breadwinner

    ★★★★½

  • It

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Logan

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★½

  • The Wailing

    ★★★★★

  • Deadpool

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★½

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★½

  • The Martian

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • Her

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★½

  • The Yellow Sea

    ★★

  • Megamind

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Redline

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Mother

    ★★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • Kung Fu Panda

    ★★★★