Sort by

Iain has logged 257 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

Doomed! The Untold Story of Roger Corman's The Fantastic Four

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys

Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Edit this entry  
05
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suntan

Suntan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Ghoul

The Ghoul

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Work

The Work

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Over Your Dead Body

Over Your Dead Body

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Edit this entry  
28
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★½
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★½
Edit this entry