Sort by

sophia has logged 341 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
Read prior review Edit this entry  
28
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
Read the review Edit this entry  
16
White Noise

White Noise

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Phoenix

Phoenix

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Aimée & Jaguar

Aimée & Jaguar

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
My house walk-through

My house walk-through

2016
×
Edit this entry  
04
Heck

Heck

2020
×
Edit this entry  
30
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
Edit this entry  
29
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
Edit this entry  
28
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
Edit this entry  
11
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
Edit this entry  
09
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
Read the review Edit this entry  
07
Phoenix

Phoenix

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
The Shaman Sorceress

The Shaman Sorceress

2018
×
Edit this entry  
06
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
04
TÁR

TÁR

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Happening

Happening

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
White Material

White Material

2009
×
Edit this entry  
31
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Saving Face

Saving Face

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
The Rock

The Rock

1996
×
Read the review Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Next Sohee

Next Sohee

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Edit this entry  
21
Ludwig

Ludwig

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Edit this entry  
16
Fresh Kill

Fresh Kill

1994
×
Read the review Edit this entry  
16
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Girl at My Door

A Girl at My Door

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry